Çemen's
Son Yazılar
Son Yazılar

2019-04-05 16:57:44

El Emeği İle Üretim
Son Yazılar
12
Nisan
Kinoalı Tam Buğdaylı Bazlama

 

Çemen's Anadolu'nun en bilinen ekmeği olan bazlamanın Kinoalısını üretti.

Hem de bu kinoa Şanlıurfa'da  kadın girişimciler tarafından üretilmektedir.

Kinoa Nedir?

Aslında tarihi çok öncelere kadar gitsede ülkemizde yeni yeni kültürümüze girmiş olan kinoa, özellikle diyet programlarıyla sık sık gündemde yer buluyor. Peki, kinoa nedir ve nasıl kullanılır? Sağlıklı beslenmede yeri nedir?

Kinoa bir tahıla ya da tohuma benzese aslında bir bitki türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ispanakgiller familyasının bir üyesi olan kinoa, Güney Amerika halkının uzun zamandır kullandığı bir besindir. 2013 yılına kadar belki de hiç duymadığımız kinoa, NASA astronotlarının besin ihtiyacını gidermesi nedeniyle merak uyandırmıştır. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan etmişlerdir. 

Etli yapraklarıyla biline kinoa bitkisinin besleyici olan kısmı yenilebilen küçük susama benzer tohumlarıdır. Kinoanın popüler olmasında en büyük etken temel besin kaynaklarımız olan buğday ve pirince muadil olabilmesiyle mümkün olmuştur. Besin değerleri açısından da oldukça besleyicidir.

Besin Değerleri:

 

Besin değerleri açısından da oldukça sağlıklı olan kinoa için bir çok tarif de üretilmeye başlamaıştır. Bununla birlikte yöresel ürünleri Çemen's Atölye'de titizlikle üreten ve tüm Türkiye'ye ulaştıran Çeme's, sağlıklı beyaz kinoa kullanarak yöresel lezzetlere yeni bir soluk getirmiştir. Beyaz kinoa'yı tam buğday unu ve kinoa unu ile harmanlayan Çemen's "Kinoalı Bazlama" ile yeni bir lezzet üretimine başlamıştır.

 

Beyaz Kinoalı Karabuğdaylı Bazlama

Beyaz  kinoalı karabuğdaylı bazlama Çemen's Atölyesinde el emeği ile titiz bir şekilde üretilmektedir. Yöresel lezzetlerden biri olan bazlama ile kinoayı buluşturan Çemen's hem sağlıklı hem lezzetli hem de besleyici ürünleri üreterek sizlere sunmaktadır.

Ürünümüz beyaz kinoa, kinoa unu ve tam buğday unundan üretilmektedir.