Çemen's
Son Yazılar
Son Yazılar

2019-04-05 16:57:44

El Emeği İle Üretim
Son Yazılar
30
Mart
Kayseri'nin Yöresel Lezzeti Pastırma!

Pastırma Market olarak 64 yıllık tecrübesiyle, kalitesinden ödün vermeden, Türkiye’nin en iyi pastırmasını üreten BAŞYAZICI güvencesiyle pastırmalarımızı sizlere sunmaktayız. Başyazıcı Pastırmaları Erciyes’ten gelen doğal hava akımıyla kurutularak tamamen doğal yöntemlerle üretilir. %100 dana eti olan kayseri pastırması, BAŞYAZICI besi çiftliğindeki güvenilir etlerden üretilir. Ürünlerimiz fabrikanın üretim merkezinden direkt olarak temin edilir.

Makine ile doğranan pastırmanın tadı bozulmaktadır. Bu nedenle Pastırma ustalarımız tarafından elde ince ince dilimlenerek hazırlanan pastırmalarımız, özel vakumlu kutularda paketlenir. Bütün pastırmalarımız çemeni ile sunulmakla birlikte isteğe göre ÇEMENSİZ PASTIRMA(Çemeni sıyrılmış) olarak da sizlere sunulabilir. Pastırma 0 ile +4 derece arasında muhafaza edilmeli ve 1 haftadan daha uzun sürede tüketilecekse derin dondurucuda muhafaza edilmelidir. Kayseri pastırmasının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

Başyazıcı Artizan Çemenli Pastırma
Artizan çemenli pastırma eski usul yöntemlerle yapılan çemeni ile sizlere sunulan çok lezzetli bir pastırmadır. Sırt bölgesinden çıkarılan özel bir et ile yapılan Artizan Çemenli Sırt Pastırma ve bonfile (kuş gömü) kısmından yapılan Artizan Çemenli Bonfile Pastırma olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.  Kimyasal içermeyen d,oğal yöntemlerle üretilen çemeni sayesinde eşsiz bir lezzete sahiptir.

Başyazıcı Tütünlük Pastırma
Tütünlük pastırma en iyi pastırma çeşitlerinden biridir. Sırt bölgesinin uç kısmından yapılan sinirsiz ve yağlı bir pastırmadır. Bu çok özel pastırma 1. Kalitedir. Kayserililerin en çok sevdiği pastırma olarak bilinmektedir.

Başyazıcı Bonfile Pastırma
Bonfile pastırma yumuşaklığıyla ağızda dağılan çok lezzetli bir pastırmadır. Sırt etinin alt kısmında bulunan ve hayvanın en az hareket eden bölgesi olan kuş kısmından üretilmektedir. "Kuş Gömü Pastırma”olarak da bilinmektedir.


Başyazıcı Sırt Pastırma
Sırt pastırma sinirsiz ve orta yağlı bir pastırmadır. Bel kısmından çıkarılan kısımdan üretilmektedir. En çok tercih edilen pastırma çeşitlerinden biridir.


Başyazıcı Antrikot Pastırma

Antrikot pastırma sinirsiz ve az yağlı bir pastırmadır. Bel kısmındaki az yağlı kısımdan üretilmektedir. Çok lezzetli pastırma çeşitlerinden biridir.


Başyazıcı Dilme Pastırma
Dilme pastırma az yağlı pastırma çeşitlerinden biridir. But kısmından çıkarılan kısımdan üretilmektedir. Lifli bir yapısı vardır bu nedenle diğer pastırma çeşitlerine göre biraz daha serttir.