Çemen's
Son Yazılar
Son Yazılar

2019-04-05 16:57:44

El Emeği İle Üretim
Son Yazılar
05
Nisan
El Emeği İle Üretim

 

"Ne Yersen Osun" Felsefesine Geleneksel Üretim Yaklaşımı

Şimdilerde neredeyse tüm dünya endüstri 4.0 ile birlikte tamamen otomasyona ve insanı devredışı bırakan bir üretim modeline geçmeye başladı. Bu elbette dünyanın geldiği nokta ile ilgili bir süreçti ve kaçınılmazdı. Bu bakımdan değişen üretim biçimleri kültürel değişimlere de neden olmaktadır. Şimdilerde kültür üreten temel unsur insan olsa da makineler de artık bir kültür oluşturmaya başladı. Örneğin fast food hızlı yaşam tarzı ve otomasyonun getirmiş olduğu bir yeme kültürünü beraberinde getirmiştir. Oysa kültür kavramı insanın soyut ve somut emeğine dayanan bir süreci de ifade etmektedir.

Özellikle yemek kültüründen bahsedersek o yemeğin çıkış süreci, kullanılan malzemeleri ve o yemeğin yapılış süreci o gıdaya değer katan bir şeydir. "Anne eli değmiş gibi" sözü de zaten bu süreci ve emeği anlatan en güzel sözlerden birisidir. Bu yemeğin yapılışı ve malzemelerin bir araya gelmesi esnasında gösterilen emektir aslında. Anne eli değmesi lezzet katar elbette ama orada en temel nokta verilen emek ve o yemeği yaparken katılan sevgidir. Bu bakımdan yemeğin hazırlanma sürecinden malzemesinin geldiği yere kadar her şey önemlidir. "Ne yersen osun" felsefesine göre düşününce aslında yediğimiz gıdaların da önemi anlaşılır. Çünkü insanın gıda olarak yediği şeyler damarlarında dolaşan kan olmaktadır. Yediğimiz gıdalar bir başka anlamda kimyamızı bile etkilemektedir. Örneğin Et, tavuk, balık, peynir ve yumurta gibi besinlerin vücudu daha hareketli hale getiriyor. Çünkü bu tür yiyeceklerde bulunan tirozin, kendimizi daha aktif ve hareketli hale hissetmemizi sağlayan dopamin maddesinin sentezinde yer alıyor. Ayrıca sadece o yemeği değil o yemeğin kültürünü de bir anlamda vucuda aldığımız söylenebilir. Kayseri pastırması meşhurdur çünkü üretimde kullanılan malzemeleri ve üretirken geçirdiği süreç Kayseri'ye özgüdür. Dolayısı ile Kayseri pastırması yerken sadece et değil o üretim sürecinde gerçekleşen emek ve kültürü de tüketmiş oluruz.

Bu bakımdan fast food tüketen insanlar doğal olarak bu fast food kültürünü de vucuduna almış olacaktır. Bu nedenle önemlidir yediklerimiz ve yediklerimizin üretim biçimleri.

Yemek kültürüne sahip çıkmak bu konuda yetersiz kalacaktır. Aynı zamandan yemek kültürünün üretim biçimine de sahip çıkmak gerekecektir. Çemen's bu bilinçle ve misyonla geleneksel ve yöresel lezzetlerin korunması ve tükecilere ulaşması için Çemen's Atölye'yi kurmuştur. Çemen's Atölye'de Kayserili hanımlar el emeği ve titizlikle yöresel lezzetleri geleneksek usüllere göre hijyenik olarak üretmektedir. Burada sadece üretim yapılmaz aynı zamanda geleneksel olan yemeğe ve lezzetlere dair değerler de korunur. Korunan sadece bu değerler değildir aynı zamanda bu bilincin devamı sağlanarak yöresel ve sağlıklı lezzetleri Türkiye'nin her yerine ulaştırır. Daha öncede bahsetmiştik. "Ne yersen osun" felfesine göre insanın yediği şeyin üretilme biçimine de dikkat etmesi yerinde olacaktır. Bu sadece sağlık ya da lezzet için değil yüzyıllardır varolan yeme içme kültürünü ve üretim biçine de dikkat etmiş olmayı sağlayacaktır...

Çemens Gurme

 

 

 

Çemens Atölye